Skip to content

15 Delwood LaneBerlin, NJ 08009

Built 1974

Last Sale Price
$308,500
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block2210
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,824
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
31%
Improvement Value:$179,900
69%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,834+0.9%
2024$8,754+2.1%
2023$8,573+13.8%
2022$7,534-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$308,500

To:

Sq Ft1,824DeedBook 11501, Page 400

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 10997, Page 1547Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3862, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1974