Skip to content

22 Evanine DriveBerlin, NJ 08009

Built 1972

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 26, 2001

Property Information

Block2210
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,304
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$180,900
69%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,899+0.9%
2024$8,818+2.1%
2023$8,636+0.6%
2022$8,584-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 5139, Page 879

Property Sale

Sale
$60,900

Property Built

Built

Year Built: 1972