Skip to content

5 Delwood LaneBerlin, NJ 08009

Built 1972

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Dec 22, 2003

Property Information

Block2210
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,128
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$186,600
70%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,094+0.9%
2024$9,011+2.1%
2023$8,824+0.6%
2022$8,771-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7343, Page 1351

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5089, Page 876

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4456, Page 774

Property Sale

Sale
$51,410

Property Built

Built

Year Built: 1972