Skip to content

98 New Freedom RoadBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block2211
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,526
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
40%
Improvement Value:$125,600
60%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,163+0.9%
2024$7,098+2.1%
2023$6,951+0.6%
2022$6,909-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$61,816
DeedBook 9113, Page 1576

Property Sale

Sale
$92,700
DeedBook 4894, Page 617

Property Sale

Sale
$46,000

Property Built

Built

Year Built: 1955