Skip to content

125 Sequoia DriveBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block2505
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
20%
Improvement Value:$175,800
80%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,504+0.9%
2024$7,436+2.1%
2023$7,282+0.6%
2022$7,238-9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 11116, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$242,064
DeedBook 8047, Page 1493