Skip to content

419 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block108
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,919
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,200
41%
Improvement Value:$325,500
59%
Total Assessment$552,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,658+1.5%
2024$13,457+27.2%
2023$10,576+2.4%
2022$10,331+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,919DeedBook 11900, Page 103

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 9787, Page 1821

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 9619, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1925