Skip to content

12 Merion TerCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block117
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
43%
Improvement Value:$234,600
57%
Total Assessment$411,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,435+1.5%
2024$10,281+4.1%
2023$9,875+2.4%
2022$9,646+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1918