Skip to content

219 W Franklin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block143
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,700
42%
Improvement Value:$274,700
58%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+1.5%
2024$7,491+4.1%
2023$7,195+2.4%
2022$7,029+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$462,000

To:

Sq Ft1,454DeedBook 12436, Page 275

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 10980, Page 1877Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 10638, Page 1034Recorded5/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924