Skip to content

34 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block14
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
39%
Improvement Value:$282,500
61%
Total Assessment$464,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,340+1.5%
2024$8,217+4.1%
2023$7,893+2.4%
2022$7,710+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,369DeedBook 9943, Page 1342

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5037, Page 591

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4189, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1925