Skip to content

24 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block15
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
36%
Improvement Value:$329,100
64%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,082+1.5%
2024$9,933+4.1%
2023$9,541+2.4%
2022$9,320+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,989DeedBook 10365, Page 1163

Property Built

Built

Year Built: 1910