Skip to content

549 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Oct 26, 1984

Property Information

Block15
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
32%
Improvement Value:$251,900
68%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,281+1.6%
2024$11,098+3.9%
2023$10,678+2.3%
2022$10,443+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

To:

DeedBook 4003, Page 761