Skip to content

559 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block15
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,300
25%
Improvement Value:$243,700
75%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662+1.6%
2024$9,506+3.9%
2023$9,146+2.3%
2022$8,944+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

DeedBook 5291, Page 550