Skip to content

1009 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1908

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block162
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
37%
Improvement Value:$291,600
69%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186+1.5%
2024$10,037+28.1%
2023$7,837+2.5%
2022$7,644+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000

To:

Sq Ft1,911DeedBook 12011, Page 517

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,656DeedBook 11680, Page 1081Recorded4/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1908