Skip to content

1015 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1900

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block162
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
35%
Improvement Value:$295,400
65%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,203+1.5%
2024$12,024+4.1%
2023$11,549+2.4%
2022$11,282+59.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$363,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 11369, Page 1502

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 11140, Page 90Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 11067, Page 395Recorded2/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900