Skip to content

1025 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Apartment

Last Sale Price
$1,635,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block162
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3SS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,000
31%
Improvement Value:$1,135,000
69%
Total Assessment$1,635,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,181+1.6%
2024$19,854+3.9%
2023$19,102+2.3%
2022$18,681+2.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,635,000

To:

DeedBook 12202, Page 1270

Property Sale

Sale
$414,750

From:

To:

DeedBook 9979, Page 1135Recorded3/13/2014

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 8313, Page 1538

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5290, Page 762

Property Sale

Sale
$552,000
DeedBook 4090, Page 188