Skip to content

619 Eldridge AveOaklyn, NJ 08107

Built 1909

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 4, 1982

Property Information

Block167
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
36%
Improvement Value:$281,600
64%
Total Assessment$438,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,645+1.5%
2024$8,514+4.2%
2023$8,168-0.7%
2022$8,223+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,890DeedBook 3816, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1909