Skip to content

17 E Homestead AveCollingswood, NJ 08108

Built 1938

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block50
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,639
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,400
41%
Improvement Value:$266,200
59%
Total Assessment$452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,267+1.5%
2024$9,131+9.4%
2023$8,344+8.2%
2022$7,713+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,639DeedBook 9598, Page 1723

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 8799, Page 1389

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 4124, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1938