Skip to content

915 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block50
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description2.5SFB2G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
48%
Improvement Value:$325,000
52%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,123-25.0%
2024$22,823+3.9%
2023$21,958+2.3%
2022$21,474+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

To:

DeedBook 12123, Page 1313

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 8187, Page 746

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4998, Page 1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4250, Page 510