Skip to content

944 Oriental AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block54
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
32%
Improvement Value:$401,800
68%
Total Assessment$589,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,757+1.5%
2024$11,584+4.1%
2023$11,127+2.4%
2022$10,869+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$289,500
DeedBook 9093, Page 639

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5168, Page 266

Property Sale

Sale
$40,000

Property Built

Built

Year Built: 1910