Skip to content

721 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block87
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SFS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
41%
Improvement Value:$296,200
59%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+1.5%
2024$8,947+4.1%
2023$8,594+2.4%
2022$8,395+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,756DeedBook 12764, Page 310

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 9532, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1934