Skip to content

439 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1915

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Feb 12, 1988

Property Information

Block108
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,229
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
36%
Improvement Value:$369,400
64%
Total Assessment$579,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,409+1.5%
2024$12,227+4.1%
2023$11,744+2.4%
2022$11,472+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Sq Ft2,229DeedBook 4275, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1915