Skip to content

692 Tara DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1984

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block12401
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,037
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
49%
Improvement Value:$28,700
51%
Total Assessment$56,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,212+2.7%
2024$2,154+4.4%
2023$2,064+0.9%
2022$2,046+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,037DeedBook 12524, Page 1413

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,037DeedBook 10339, Page 693Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$33,001
DeedBook 5289, Page 149

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4666, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$43,990
DeedBook 3938, Page 626