Skip to content

134 North Route 73

Berlin, NJ 08009

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block3901
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningPC1
Sq Footage1,200
Acreage4.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,100
81%
Improvement Value:$44,700
19%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396+2.7%
2024$9,148+4.4%
2023$8,765+0.9%
2022$8,688+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 11273, Page 1667

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 10551, Page 195Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3989, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1983