Skip to content

715 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block501
Lot35
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class---
Description2 CAR GARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
76%
Improvement Value:$8,000
24%
Total Assessment$33,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$686+1.6%
2024$675+6.6%
2023$634+1.5%
2022$624+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 3969, Page 687

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

DeedBook 3699, Page 103Recorded10/19/2016