Skip to content

786 Tabernacle RoadCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block501
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.13

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,900
45%
Improvement Value:$133,600
55%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,955+1.5%
2024$4,880+6.6%
2023$4,578+1.5%
2022$4,510+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 3501, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1958