Skip to content

7 Elwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1935

Last Sale Price
$482,500
Last Sale Date
Apr 8, 2011

Property Information

Block528
Lot43
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F-F-2UG
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,836
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
50%
Improvement Value:$192,000
50%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,828+1.4%
2024$7,716+13.8%
2023$6,779+1.6%
2022$6,671+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$482,500

To:

Sq Ft1,836DeedBook 3452, Page 583

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 3273, Page 367

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 1736, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1935