Skip to content

24 Delair RoadCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block528
Lot53
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,330
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,500
59%
Improvement Value:$98,000
41%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,796+1.4%
2024$4,728+17.4%
2023$4,027+1.6%
2022$3,963+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2864, Page 387

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 2672, Page 853

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1635, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1962