Skip to content

406 Scott AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block618
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage748
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,800
74%
Improvement Value:$41,000
26%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,200+1.4%
2024$3,154+6.3%
2023$2,967+1.6%
2022$2,919+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft748DeedBook 4071, Page 865Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft748DeedBook 2692, Page 822

Property Sale

Sale
$36,500

To:

Sq Ft748DeedBook 1497, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1955