Skip to content

401 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 5, 2008

Property Information

Block618
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
61%
Improvement Value:$78,300
39%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,103+1.5%
2024$4,044+6.3%
2023$3,803+1.6%
2022$3,743+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 3354, Page 71

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 1400, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 1965