Skip to content

300 Whildam AvenueCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 27, 2008

Property Information

Block618
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
55%
Improvement Value:$93,800
45%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+1.5%
2024$4,202+6.3%
2023$3,952+1.6%
2022$3,889+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 3329, Page 162

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 2981, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1953