Skip to content

129 E Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block85
Lot53
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage555
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
72%
Improvement Value:$26,500
28%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,913+1.6%
2024$1,882+6.4%
2023$1,770+1.7%
2022$1,741+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft555DeedBook 3099, Page 330

Property Sale

SaleMulti
$29,550
DeedBook 2742, Page 905

Property Sale

SaleMulti
$29,500
DeedBook 1562, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1940