Skip to content

1391 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 31, 2000

Property Information

Block1002
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,124
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
20%
Improvement Value:$231,500
80%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164+0.7%
2024$9,103+5.0%
2023$8,671+2.9%
2022$8,424+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2426, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1990