Skip to content

300 Rainbow LnVineland, NJ 08360

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block2301
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,580
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
20%
Improvement Value:$119,600
80%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,747+0.7%
2024$4,716+5.0%
2023$4,492+2.9%
2022$4,364+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2462, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 2000