Skip to content

582 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block2301
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,288
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
18%
Improvement Value:$131,300
82%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,091+0.7%
2024$5,058+10.7%
2023$4,568+3.1%
2022$4,430+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft2,288DeedBook 4243, Page 7034Recorded7/3/2023

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 1171, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1922