Skip to content

522 E Birch StVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Dec 1, 1980

Property Information

Block2301
Lot77
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,520
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
22%
Improvement Value:$101,900
78%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,905+0.7%
2024$3,878+5.3%
2023$3,682+3.1%
2022$3,570+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1365, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1954