Skip to content

448 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Date
May 8, 2062

Property Information

Block2409
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,240
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
18%
Improvement Value:$163,200
82%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,330+0.7%
2024$6,288+5.0%
2023$5,990+2.9%
2022$5,819+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,240DeedBook 4217, Page 5379Recorded10/29/2021

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 4155, Page 6808Recorded7/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962