Skip to content

1194 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1919

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Nov 26, 1997

Property Information

Block5501
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage686
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
36%
Improvement Value:$64,700
64%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,235+0.7%
2024$3,214+7.3%
2023$2,995+2.9%
2022$2,909+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2269, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1919