Skip to content

417 W Wood StVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block2920
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,322
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
11%
Improvement Value:$137,000
89%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,891+0.7%
2024$4,858+5.0%
2023$4,628+2.9%
2022$4,496+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977