Skip to content

424 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2005

Property Information

Block2920
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassR-LC
Description1S-CB-A-2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
41%
Improvement Value:$256,300
59%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,201+0.7%
2024$14,105+4.8%
2023$13,461+2.9%
2022$13,083+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971