Skip to content

421 W Wood StVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$39,610
Last Sale Date
Sep 21, 1987

Property Information

Block2920
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,322
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
10%
Improvement Value:$141,900
90%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,047+0.7%
2024$5,013+5.0%
2023$4,776+2.9%
2022$4,639+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$39,610
DeedBook 1682, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1977