Skip to content

435 W Wood StVineland, NJ 08360

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block2920
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,812
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
13%
Improvement Value:$80,800
87%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,961+0.7%
2024$2,942+5.0%
2023$2,802+2.9%
2022$2,722+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2731, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1900