Skip to content

1036 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2010

Property Information

Block3104
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,597
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
20%
Improvement Value:$99,100
80%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,945+0.7%
2024$3,919+5.0%
2023$3,733+2.9%
2022$3,627+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900