Skip to content

802 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
May 12, 2000

Property Information

Block3014
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X- -,2
Dwellings2
Zoning03
Sq Footage2,124
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
11%
Improvement Value:$154,500
89%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502+0.7%
2024$5,466+5.0%
2023$5,206+2.9%
2022$5,058+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 2435, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1953