Skip to content

419 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1865

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2010

Property Information

Block3101
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,318
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
17%
Improvement Value:$85,100
83%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,270+0.7%
2024$3,248+5.0%
2023$3,094+2.9%
2022$3,006+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1865