Skip to content

933 Sawyer AveVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Apr 5, 2002

Property Information

Block3104
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,168
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
13%
Improvement Value:$194,700
87%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,148+0.7%
2024$7,101+5.0%
2023$6,764+2.9%
2022$6,571+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 2578, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1963