Skip to content

945 Sawyer AveVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Date
Jun 29, 2067

Property Information

Block3104
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,215
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
21%
Improvement Value:$96,100
79%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,853+0.7%
2024$3,827+5.0%
2023$3,646+2.9%
2022$3,542+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 4156, Page 7692Recorded8/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1948