Skip to content

45 Virginia AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block3104
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-X-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,487
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
20%
Improvement Value:$97,700
80%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,894+0.7%
2024$3,868+5.0%
2023$3,685+2.9%
2022$3,580+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000
Sq Ft1,487DeedBook 4230, Page 597Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

Sq Ft1,487DeedBook 4148, Page 5127Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2580, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1930