Skip to content

32 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$45,600
Last Sale Date
Dec 14, 2001

Property Information

Block3602
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,376
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
21%
Improvement Value:$91,700
79%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,693+0.7%
2024$3,669+5.0%
2023$3,495+2.9%
2022$3,395+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,600
DeedBook 2560, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1900