Skip to content

314 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block3903
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,398
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
12%
Improvement Value:$118,500
88%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,308+6.9%
2024$4,030+5.3%
2023$3,827+3.1%
2022$3,710+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,398DeedBook 4244, Page 6579Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 1272, Page 1130

Property Built

Built

Year Built: 1910