Skip to content

308 S Third StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Aug 16, 1988

Property Information

Block3902
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,427
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
13%
Improvement Value:$93,000
87%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,404+0.7%
2024$3,381+5.0%
2023$3,221+2.9%
2022$3,129+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 1737, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1900